Ha valaha érezted már, hogy egy könyv úgy beszippantott, hogy csak az oldalakat pörgetted és minden más megszűnt körülötted, akkor nem vagy egyedül, hiszen ez olyan, mint a az IceCasino és a legmenőbb játékai! De mi van, ha közben a teendőid halomban állnak, és mindenki rád vár, hogy haladj? Na, itt jön a trükk: meg kell tanulnod priorizálni, hogy mindent megcsinálj, de közben ne hagyd, hogy egy jó sztori kicsússzon a kezedből.
Lássuk, hogyan maradhatsz fókuszban és állíthatsz fontossági sorrendet, amikor legszívesebben csak a kanapén olvasgatnál!
Állíts fel egy könyv ütemtervet!
Az első lépés, hogy ne hagyd, hogy a könyv átvegye az irányítást, az, hogy egy kis tervet csinálsz magadnak. Ha reggel már úgy ébredsz, hogy legszívesebben belecsapnál az olvasásba, akkor állíts fel egy könyv-ütemtervet. Ez azt jelenti, hogy meghatározol magadnak egy konkrét időintervallumot, amikor teljes mértékben elmerülhetsz a sztoriban. Például, délután kettőtől négyig csak a könyvre koncentrálsz, utána viszont beveted magad a teendők világába.
Ez olyan, mint egy kis önjutalmazás – ha betartod a tervet, akkor a kijelölt időben igazán megérdemled, hogy olvashass. Ezzel az egyszerű trükkel sokkal jobban fogsz tudni fókuszálni a kötelező feladatokra is, mert tudod, hogy lesz egy kis idő, amit tényleg csak a könyvnek szentelhetsz.
Használj időzítőt, hogy ne vessz el az oldalakon!
Na, ha már kijelölted a könyv ütemtervet, jöhet a következő trükk: a jó öreg időzítő! Tudom, kicsit old school, de működik. Állítsd be az időzítőt, amikor olvasol – mondjuk fél órát, egy órát –, és amikor csörög, tedd le a könyvet! Ne aggódj, a sztori ott vár rád, nem fog elmenekülni.
Ez az időzítő azért fontos, mert segít, hogy ne vessz el az oldalak között, főleg, ha valami nagyon izgalmas rész jön. Ha az idő lejárt, emlékeztet rá, hogy vannak más dolgaid is. Ez az „olvasási blokk” lehetővé teszi, hogy kicsit kiszállj a sztoriból, és foglalkozz a való élet teendőivel. Ha jól csinálod, akkor minden egyes kis időzített blokk egy újabb lehetőség arra, hogy tovább haladj a könyvben és a feladatokban is.
Tedd a legfontosabb feladatokat a könyv elé!
Igen, tudom, nem ez a legcsábítóbb tipp, de ha tényleg haladni akarsz a feladataiddal, akkor a legjobb, ha a legfontosabb dolgokat előre veszed. Ez azt jelenti, hogy például, ha van egy sürgős email vagy befejezetlen munka, azt az olvasás előtt oldd meg. Ne feledd: a könyv ott lesz még később is!
Ez egy kicsit olyan, mint amikor megjutalmazod magad egy kis nasival, miután elvégeztél valamit. Csak itt a „nasi” a könyv, és minél gyorsabban letudod a feladatokat, annál hamarabb térhetsz vissza az olvasáshoz. A legjobb módja, hogy haladj a feladatokkal, ha mindent gyorsan letolsz, ami fontos, így nem kell azon pörögni, hogy vajon mi vár még rád.
A „15 perces gyors pörgés” trükkje
Ezt a trükköt azoknak ajánlom, akiknek több kisebb feladatuk van, de mindent egyszerre akarnának elvégezni. Állíts be egy 15 perces időzítőt, és csináld meg, amit tudsz, de teljes erőbedobással! Ez a gyors pörgés arra kényszerít, hogy fókuszálj, és minél többet letudj egy rövid idő alatt. Ha letelik az idő, mehet egy rövid olvasási blokk, és aztán folytathatod a pörgést.
Ezzel a módszerrel képes leszel mindent kézben tartani, és közben meg is jutalmazhatod magad. A 15 perces gyors pörgés az egyik legjobb módszer arra, hogy a kis feladatok se maradjanak hátra, és közben az olvasási vágyadat is kiélhesd. Szóval pörögj rá, és élvezd, hogy haladsz!
Találj egy „befejező pontot” a könyvben
Ha teljesen beszippantott a könyv, érdemes egy „befejező pontot” kijelölni magadnak. Ez lehet egy fejezet vége vagy egy bizonyos oldal, ahol majd félreteszed a könyvet. Tudom, nehéz, de ha eldöntöd, hogy egy adott pontig olvasol, az segít kontrollálni az időt.
Ez azért fontos, mert így nem kell az egész könyvet egyszerre ledarálni. Kijelölsz egy helyet, ahol majd leállsz, így az agyad is fel tud készülni arra, hogy egy kis szünet következik. Ez a technika akkor is hasznos, ha nagyon izgalmas résznél vagy – az előre kijelölt „befejező pont” segít, hogy ne merülj el teljesen, és maradjon idő a kötelező feladatokra is.
Készíts „kis adagokat” a könyvből
Ez a trükk arról szól, hogy egy-egy hosszabb olvasási blokk helyett kis adagokra bontod a könyvet. Ha mondjuk nagyon izgalmas résznél jársz, olvass csak 10-15 oldalakat egyszerre, majd tedd félre. Így elég lesz egy kis idő is, hogy haladj a könyvben, de nem veszed el a teljes napot.
A „kis adagolás” segít abban, hogy folyamatosan élvezd a könyvet, de közben ne ússz el teljesen. Kicsit olyan, mintha mini szüneteket tartanál, és minden egyes ilyen mini szünet után egy kicsit frissebben térhetsz vissza a feladataidhoz is. Ez a technika azért is hasznos, mert nem kell egyszerre hosszú időre belemélyedned a könyvbe.